Hledat

Výrobci


Je to ještě vůbec kolo? Jaké pro něj platí předpisy?

Podmínky provozu elektricky asistovaných jízdních kol (elektrokol) upravuje směrnice evropského společenství o schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových vozidel č. 2002/24/EC Požadavky na elektrický obvod, kabely a spoje, testování baterií, elektromagnetickou kompatibilitu, řízení výkonu, maximální rychlost apod. stanoví norma ČSN EN 15194 (tzv. EPAC - Standard for Electronically Power Assisted Cycles).

Podle těchto předpisů nesmí rychlost elektrokola s asistencí elektromotoru přesáhnout 25 km/h a jmenovitý výkon elektromotoru 250 W (v jednání je zvýšení povoleného výkonu na 500 W pro těžší jezdce nebo náklady, při zachování limitu rychlosti 25 km/h). Činnost elektromotoru musí být aktivována pouze aktivním šlapáním.  Akcelerátor smí elektrokolo uvést z klidu do rychlosti max. 6 km/h, v případě šlapání může být jeho výkon až do maximální asistované rychlosti.

Na elektrokola splňující výše uvedené předpisy, po ověření v akreditované zkušebně a vystavení prohlášení o shodě, se podle Zákona o provozu na pozemních komunikacích pohlíží jako na jízdní kola bez elektrické asistence. Elektrokolo musí být vybaveno zákonným příslušenstvím jako běžné kolo (světla, odrazky, zvonek), pak může být provozováno na pozemních komunikacích, vyhrazených cyklostezkách a trasách určených výhradně pro jízdní kola. Děti do 10 let smí na pozemních komunikacích jezdit pouze v doprovodu osoby starší 18 let. Pro jezdce do 18 let je povinné nošení ochranné helmy

Pokud rychlost nebo výkon elektrokola přesahuje limity stanovené normou EPAC, jedná se o malý skútr, na nějž se vztahují omezení daná vyhláškou Ministerstva dopravy (povinné typové zkoušky, registrační značka, povinné ručení, přilba, provoz pouze na určených komunikacích).
DomůDomů